PIC18F67K90-I/PTRSL Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC18F67K90-I/PTRSL
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 18K
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
PIC18F67K90-I/PTRSL Specifications
Part Status Not For New Designs
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)